MOP Festival multimedije održava se u Varaždinu već treću godinu zaredom. Organiziran od strane udruge MOP koju čine bivši i sadašnji studenti Sveučilišta Sjever, festival nudi niz zanimljivih predavanja i radionica iz područja multimedije, dizajna i digitalne kulture te bogat zabavni program.
Tijekom veoma posjećenog prvog dana, na kojem se tražilo mjesto više, posjetitelji su imali priliku slušati predavanja iz područja razvoja aplikacija, audio/video produkcije, dizajna.
Drugi dan započeo je predavanjem “In the box”, Perice Šurana, predavača na SAE institutu, koji je posjetiteljima nastojao dati niz praktičnih savjeta za postizanje što veće kvalitete zvuka u kućnim uvjetima.
Uslijedilo je predavanje Unity.hr ekipe, Jakova Šurana i Ante Matijaca pod nazivom “Share or die”. Predstavili su neke od svojih projekata među kojima je open source UI Kit pomoću kojeg su se uspješno promovirali na internetu i društvenim mrežama.
Mikrofon preuzima umjetnik Ivan Mesek, ravnatelj Galerijskog centra Varaždin te osnivač Dana Performansa u Varaždinu. Posjetiteljima je pokušao razjasniti što je uopće performans, kada se javlja, a sve uz niz zanimljivih primjera iz vlastitog rada.
Dizajnerski dvojac Imelda Ramović i Mirel Hadžijusufović koji djeluju pod imenom Mireldy, predstavili su zanimljiv pregled svog rada. Krenuli su od nekih početaka i flyera koje su radili za elektronske partije, preko zaposlenja u agenciji Bruketa&Žinić pa sve do samostalnog djelovanja i novijih projekata poput identiteta za Boiling Point te tepiha Glitch Ba.
Zoran Đukić i Jan Pavlović (ĐukićPavlović) ispričali su posjetiteljima o dizajniranju vizualnog identiteta llectricity festivala — od promo novina do varijacije loga koja je kasnije postala tetovaža.
Tin Kadoić je svojim predavanjem “Foraging for Creativity” na zanimljiv način pristupio temi kreativnosti. Povukao je paralelu između savjeta svjetskog kuhara i UX dizajna kroz niz primjera. Posjetiteljima je također ispričao o devet sastavnica kreativnosti te o nekim alatima koji mogu potaknuti kreativnost u pojedincu, kao što su skiciranje te skupljanje raznih vizualnih materijala.
Zadnji je nastupio type i grafički dizajner Marko Hrastovec, koji je nakon kratkog predstavljanja sebe i svog rada, posjetitelje uveo u temu dijakritika te tipografskih specifičnosti hrvatskog jezika. Nakon uvoda predstavio je svoj projekt (Dija)kritika u prostoru kojim dokumentira razne nepravilne upotrebe dijakritika u javnom prostoru i razna snalaženja koja se događaju kada font nema ugrađene dijakritičke znakove. Hrastovec također potpisuje ovogodišnji vizualni identitet MOP Festa.
MOP traje još sutra, a program možete pogledati na službenom webu:
http://mop-fest.com/#/program/3/