Eksperimentalna tipografija je u većini slučajeva više od samog crtanja ili računalnog dizajniranja fonta. Ona uključuje korištenje raznih opipljivih predmeta i materijala kako bi se dočarali slovni znakovi.
Donosimo pregled nekih od najboljih tipografskih eksperimenata. Uživajte! :)
Kada spominjemo eksperimentalnu tipografiju, prva osoba koja većini pada na pamet jest Sagmaister. Austrijski dizajner sa sjedištem u New Yorku već dugi niz godina provodi razne eksperimente u području grafičkog dizajna i tipografije. U jednom trenutku imao je i cijelu godinu dana bez komercijalnog rada i to vrijeme utrošio je upravo na eksperimentiranje. Na tržištu je dostupna i njegova publikacija “Things I have learned in my life so far” u kojoj upravo zanimljivim tipografskim eksperimentima prikazuje neke stvari koje je naučio, a to je popraćeno korisnim savjetima.
(Slike: Sagmeister & Walsh / službena stranica)
Autor jednog od boljih eksperimenata dolazi upravo iz Hrvatske, točnije Zagreba. Vladimir Končar kroz svoj projekt Diary Type zapravo vodi osobni dnevnik, a svoje misli zapisuje eksperimentalnim fontovima. Objekti koje koristi pri izradi povezani su sa porukom koju ispisuju, pa tako možemo vidjeti slova nastala od gumenih bombona do kondoma.
(Slike: Vladimir Končar / službena stranica)
New Yorški dizajner Ed Nacional, kao materijal za izradu pisma iskoristio je – kravate. Rad je nazvao Tiepography, a prikazan je u mnogim tipografskim publikacijama i magazinima.
(Slike: Ed Nacional / službena stranica)
Sebastian Gagin iz Argentine autor je mehaničke tipografije, nastale korištenjem Meccano Steel Tec dijelova.
(Slike: Sebastian Gagin / službena stranica)
Dizajnerica iz New Yorka svojim projektom Handmade type nastoji prikazati relaciju između velikih i malih slova, te njihove međusobne transformacije. Rad je nastao “crtanjem” slova po rukama čijim se razmještanjem dobiva manja ili veća verzija istog slova.
(Slike: Tien-Min Liao / Behance.net)
Braća Loginov iz Estonije već nekoliko godina u svojoj tvrtci Hand Made Fonts bave se kreiranjem fontova od materijala dostupnih u prirodi ili unutar kuće. Njihove fontove moguće je i kupiti na njihovoj službenoj stranici – Handmade font.
(Slike: Handmade font / službena stranica)
Australski studio Maricor/Maricar većinu svog rada stvara šivanjem, pa je tako u njihovom portfolio moguće pronaći i mnogo šivane tipografije.
(Slike: MaricorMaricar / Behance.net)
Za DIY modni časopis Cut i njihovu ediciju o Londonu, Njemačka dizajnerica Paloma Ernd napravila je tipografske elemente pomoću pohanog ribljeg mesa.