Marko Hrastovec talentirani je dizajner rodom iz Varaždina, gdje je završio 1. gimnaziju nakon čega upisuje Studij dizajna na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu.
2012. godine završava preddiplomski Studij Dizajna i stječe titulu prvostupnik dizajna/vizualnih komunikacija. Na jesen ove godine namjerava upisati diplomski studij na istome fakultetu. Iza sebe ima široki spektar projekata, posebice u području tipografije i razvoja pisama. Također je i dobitnik nekoliko nagrada, te su njegovi radovi bilo izloženi na nekoliko izložba i festivala.
Ovom prigodom odgovorio nam je na nekoliko pitanja vezanih uz svoj rad i obrazovanje.
Kad te počeo zanimati dizajn i zašto si se odlučio za Studij dizajna?
Za Studij dizajna saznao sam tek u 4. razredu gimnazije, a dizajn me vjerojatno zanimao od malih nogu kroz neke druge stvari. Zapravo sam od upisa u gimnaziju htio upisati arhitekturu, no s vremenom mi se to počelo činiti kao sivo i dosadno zanimanje, a i činjenica da nisam ljubitelj fizike i matematike natjerala me da potražim nešto drugačiji faks i tako sam došao do SD-a. Oduvijek sam imao potrebu napraviti svoju verziju nečega, no s obzirom da me kompjuteri uopće nisu zanimali i nisam se ni trudio shvatiti bilo koji program osim painta uvijek bi sve ostalo na crtežu rukom. U međuvremenu od kad sam se pripremao za faks pa do danas stvari oko kompjutera su se promjenile, ali dio sa crtanjem i skiciranjem je još uvijek važniji.
Koji dizajneri su te inspirirali u tvome radu?
Ne mogu baš uperiti prstom u nekog i reći da me on inspirira, i ne volim se strogo stilski opredijeliti u jednom smjeru jer sam takav da mi sve ‘iste’ stvari brzo dosade. Osobno smatram da je ok isprobavati različite stvari, inspirirati se iz različitih škola i izvora i s vremenom i količinom radova to se sve vjerojatno slegne bez da je utjecaj nekoga i nečega jasno vidljiv. U dosadašnjem obrazovanju najveći utjecaj na mene ostavili su profesori s faksa s kojima dosta surađujem ali rekao bi da se to puno više očituje u načinu razmišljanja i pristupu rješavanja problema nego direktno vizualno ili stilski. Također svakodnevno pratim (type) design scenu vani i nadam se da ću i sam nakon završetka ovog faksa promjeniti okolinu i otići van, smatram da je vidjeti drugačije pristupe i razmišljanja, ako ništa drugo, jedno veliko i važno iskustvo.
Na koji svoj rad si posebno ponosan?
Uglavnom sam zadovoljan s onime što napravim, nekad više, nekad manje, ali nisam siguran da li sam baš ponosan. Najbolji je osjećaj definitivno nakon završenih dugih i zahtjevnih projekata a tu mogu ubrojiti gotovo sve type design projekte na kojima radim ili sam radio. Vjerojatno zbog količine vremena i pažnje posvećene svakom pojedinom tipografskom znaku, ali i činjenice da je potrebno napraviti puno različitih stvari kako bi font ili obitelj fontova funkcionirala. To je dosta zahtjevan proces i ima još puno stvari koje želim naučiti ali baš zbog toga me i najviše veseli.
S kojim alatima najviše radiš?
Pokušavam da to čim više bude mozak i olovka/pero, a da razno razni software-i posluže samo kao sredstvo realizacije. Naravno to često nije ostvarivo, a i neke je stvari jednostavnije i brže krenuti raditi digitalno, a u tom slučaju veliku većinu vremena provedem u FontLabu, RoboFontu (i popratnim aplikacijama), InDesignu i svim ostalim popularnim alatima iz Adobe CS-a.
Možeš li nam u kratko opisati proces svog rada?
Mislim da se to ne može unificirati (bar ne kod mene) i zapisati kao recept. Dizajn zapravo nebi ni trebao funkcionirati na takav način. Upravo tom tematikom bavio sam se prošli semestar gdje sam pokušao dokumentirati sav prikupljeni materijal produciran kroz jedan studentski zadatak čemu sam pridodao svoja razmišljanja o svakoj fazi projekta. Konačan produkt je publikacija u formi dnevnika/časopisa sa vremenskom lentom projekta. Dosta je vremena uloženo u taj način samoanalize i predstavljanja i to na samo jednom primjeru, ali trenutno smatram da je to jedan od ispravnih načina kako predstaviti sebe i svoj proces.
U budućnosti, nadaš li se zaposlenju u nekom dizajnerskom studiju, agenciji ili namjeravaš raditi kao freelancer?
Od sredine druge godine studija prilično intenzivno surađujem s profesorima iz tipografije Nikolom Đurekom i Damirom Bralićem, ali i s kolegama s faksa, tako da mi zasad posla ne nedostaje i zapravo ne razmišljam o tome na taj način. Trentno mi je cilj završiti diplomski studij u Zagrebu, usput upiti što više stvari i realizirati neke projekte a onda ako bude sreće i zdravlja nakratko odseliti iz Hrvatske.
Koji bi savjet dao dizajnerima početnicima?
Važno je da te veseli to čime se baviš.
Marku zahvaljujemo na izdvojenom vremenu za ovaj intervju i želimo mu puno uspjeha u njegovom daljnjem obrazovanju i radu koji ćemo nastaviti pratiti.
Za kraj, pogledajmo neke Markove radove:
( radovi su preuzeti sa osobne web stranice – www.markohrastovec.com )