Zavirili smo u ured developerskog studija za razvoj mobilnih aplikacija „Virtualni Atelier“ iz Zagreba. Znatiželjni kakvi jesmo, zanimalo nas je kako je to raditi u jednom mladom, ambicioznom timu kreativaca, a posebna nam je želja bila našim čitateljima prenijeti iskustvo mlade dizajnerice Karle Vaso koja je zadužena za grafičko oblikovanje aplikacija i njihovih elemenata.
Tko su oni?
Virtualni Atelier je tvrtka osnovana 2010. godine u Zagrebu i svoje poslovanje temelji na razvoju aplikacija za iPhone, iPad i Android uređaje. Trenutno su smješteni u Ilici 62, Zagreb. Osnivači su Damir Bandalo, Marko Ćurković i Ivan Kašić. Timu se kasnije pridružuje grafička dizajnerica Karla Vaso, a nedavno i Maja Borić koja radi na PR i marketinškim poslovima. Uz stalno zaposlene imaju i dva vanjska suradnika.
Neki od istaknutih projekata na kojima su radili su aplikacije za tvrtku Dekra, portal grupne kupovine KupiMe te projekt Cinematic na kojem trenutno rade.
Damir Bandalo, jedan od osnivača, odgovorio nam je na pitanja vezana uz tvrtku.
Kako, kada i zašto ste odlučili osnovati tvrtku i kakve su bile reakcije društva oko Vas na tu odluku?
Dugogodišnji smo prijatelji te smo neko vrijeme razmišljali o tome da pokrenemo vlastitu tvrtku. Kada smo 2010. vidjeli da postoji prostor na tržištu mobilnih aplikacija, prihvatili smo izazov i krenuli. Reakcije su uglavnom bile pozitivne.
Smatrate li da u Hrvatskoj vlada povoljna klima za osnivanje i rad studija poput vašeg?
Smatram da uvijek postoji prostor za pokretanje poslovanja ako je finalni proizvod dovoljno inovativan i kvalitetan.
Vaša uloga u poslu? Programirate/dizajnirate li ili se samo brinete o vođenju tvrtke?
Većinu vremena programiram. O tvrtci svi zajedno vodimo brigu.
Ostavlja li Vam priroda posla dovoljno vremena za život izvan okvira poslovnih obaveza?
Puno radimo kako bi klijenti bili što zadovoljniji, no uvijek ostane nešto vremena i za druge aktivnosti.
Koje su Vam glavne smjernice prilikom zapošljavanja nove osobe? Koje su to osobine i koju razinu znanja mora posjedovati osoba koja želi raditi kod Vas?
Bitna nam je visoka razina stručnosti, kreativnost, motiviranost za radom i učenjem te interes za novim tehnologijama. Osim toga, poželjno je da je osoba komunikativna i timski igrač.
Planovi i strategija tvrtke za budućnost?
Planovi su dalje se razvijati i rasti te biti najbolji u onom što radimo.
I ono što će zanimati mnoge koji nisu upućeni u taj proces – zanima nas kako plasirati vlastitu aplikaciju na iTunes?
Prvo je nužno registrirati se kao developer aplikacija za iOS (iPhone, iPad) uređaje. Registracija se može obaviti online, a trošak iznosi 100$ godišnje. Uz to, svaka aplikacija koju želite objaviti Apple mora odobriti. Postoji čitav niz uvjeta koje aplikacija mora zadovoljavati, a više o njima možete pročitati na https://developer.apple.com/appstore/guidelines.html. Nakon odobrenja, aplikacija je automatski dostupna svim korisnicima iPhone i iPad uređaja putem App store-a.
Svoje iskustvo s nama je podijelio i Marko Čurković.
Opište nam proces izrade aplikacije. Od početka do kraja, kako to izgleda u praksi?
Ovisno o kakvoj vrsti projekta se radi. Ako radimo projekt za klijenta, onda prvo napravimo specifikaciju funkcionalnosti (sukladno željama klijenta) zatim ux i wireframe te na kraju krenemo na implementaciju (programiranje i poliranje dizajna). Ako pak razvijamo vlastiti projekt, onda su stvari puno kaotičnije jer dosta često mijenjamo smjer razvoja aplikacije.
Što radite kad ne radite? U uredu :)
Igramo košarku, društvene igre, slušamo muziku, smijemo se glupostima na youtubeu i slično.
Jeste li društvo i u privatnom životu ili ste samo strogo poslovno povezani?
Društvo smo u poslovnom i privatnom životu, zato i jesmo dobar tim. :)
Mac, PC ili Linux. Na čemu radite, što preferirate?
Preferiramo Mac i PC i na njima radimo.
Tko je zadužen za kul animacije na Vašem YouTube kanalu? :)
Animacije radimo zajedno, svi doprinose svojim idejama i na kraju spojimo sve u jednu cool stvar.
Na kojem projektu trenutno radite?
Trenutno radimo na projektu Cinematic. Radi se o aplikaciji koja odlasku u kino daje novu dimenziju. Cilj je olakšati otkrivanje dobrih filmova i pojednostaviti proces kupovanja karata. Projekt je prepoznao i investicijski fond LauncHub koji je uložio sredstva za njegov razvoj.
A na kraju, Karla Vaso otkrila nam je svoju ulogu dizajnerice u Virtualnom Atelieru.
Opišite nam svoj radni dan. Kad ustajete, kad dolazite na posao, što radite i kako radite? :)
Na radnom mjestu me možete naći od 10h, uračunajte pritom akademsku četvrt i ubacite još 10%. Onda sam već sigurno tamo. :)
Radni dan počinje tako što se trudim neprimjetno uvući u ured u nadi da nisam zadnja koja je stigla unatoč našem fleksibilnom radnom vremenu, a kad se već svi okupimo krećemo s novim ili već tekućim radnim zadacima.
Svi novi radni zadaci, tj. projekti, započinju zajedničkim sastankom na kojem nam član tima čija je ideja objasni što je točno zamislio te zajedničkim mozganjem brusimo ideju do razine nekog višeg “drafta”. Tad je vrijeme da se nešto već i baci na papir gdje se sagledava izgled buduće aplikacije, definiranje i smještanje elemenata kako bi na kraju app bila što više “user-friendly”, a istovremeno jednostavna i funkcionalna. Nakon što svi dobijemo uvid u ono što zapravo trebamo stvoriti, vrijeme je za prebacivanje s papira na monitor.
Pri izradi dizajna uvijek imam u glavi “keep it simple”, što baš i nije uvijek jednostavno jer ujedno vjerujem da je čar velikih stvari u malim detaljima… Pa, hajde, sad ti spoji to dvoje! :)
Ispričaj nam put kojim ste prošli da biste stigli do ovog radnog mjesta. Gdje ste se školovali, jeste li već prije negdje radili, gdje ste uočili oglas za posao, kako je protekao intervju itd.
Diplomirala sam na Grafičkom fakultetu dvije godine prije nego što sam se zaposlila u V.A., a u međuvremenu sam radila kao freelancer, te sam se okušala i u šivanju gdje je iz kućne radinosti nastala “LA! –kolekcija torbica i bedževa”. Završila sam i tečaj Web dizajna u Algebri i mukotrpno tražila posao, kao valjda i svatko drugi tko pokušava naći posao, a nema radnog iskustva.
Na koji način dopunjujete svoje znanje?
Budući da je sama dizajnerska struka, zapravo struka koje se neprestano razvija i to eksponencijalnom brzinom, pratim časopise, blogove i siteove vezane uz dizajn i tehnologiju što mi dobro dođe za usmjeravanje moje bujne mašte u pravom smjeru.
Što biste savjetovali mladim, budućim dizajnerima u Hrvatskoj?
”Pleasure in the job puts perfection in the work.” Aristotle
Kako je studij utjecao na Vaše sposobnosti, je li ih poboljšao i je li Vam pomogao afirmirati se u svijetu dizajna u smislu da upoznate neke ljude iz te branše koji su Vam bili od koristi i važnosti tijekom kreativnog stvaralaštva u tom razdoblju, ali i kasnije nakon završetka studija?
Sam studij je utjecao na osnove mog znanja, ali smjer u kojem će krenuti osoba nakon završenog faksa i u što će se razviti puno ovisi o samoj individualnosti, zainteresiranosti, radoznalosti i volji za ovom strukom.
PC ili Mac?
Trenutno PC.
Uzori? Imate li nekoga na domaćoj sceni tko Vas inspirira?
Inspiraciju crpim sa svih strana te joj dajem novi smisao i kontekst.
U kojim programima najviše volite raditi?
Najviše koristim Adobe Illustrator no trudim se što više koristiti i Photoshop s obzirom na to da koristim Wacom Cintiq24HD tablet koji je idealan za rad na njemu.
WEB: virtualni-atelier.hr/
FACEBOOK: facebook.com/VirtualniAtelier
TWITTER: @v_atelier
YOUTUBE: youtube.com/user/VirtualniAtelier
Ovim putem još jednom zahvaljujemo cijelom timu Virtualnog Ateliera što su pronašli vremena da odgovore na naša pitanja i želimo im mnogo uspjeha u daljnjem radu :)