Priča o Unici počinje u 1970-ima, kad su elektroničko slaganje teksta i fotoslog počeli dobivati na popularnosti. Problem je bio u tome da je većina sans-serifnih pisama bila dizajnirana za olovni slog. Švicarska slovolivnica Haas Type Foundry je detektirala taj problem, te se obratila dizajnerskom triu Team ’77 (André Gürtler, Christian Mengelt, Erich Gschwind) kako bi dizajnirali novo pismo, više prilagođeno tadašnjoj tehnologiji.
Novo pismo je bilo kombinacija Helvetice, Universa i Akzidenz Groteska, odnosno sans-serif nove generacije koji eliminira nesavršenosti svojih prethodnika. Jedan od dizajnera, André Gürtler, opisao je Unicu kao oštriju od Helvetice, topliju od Akzidenza i čišću od Universa.
Neue Haas Unica na tržište dolazi 1980., no ne doživljava veliki uspjeh. Uskoro dolazi i desktop publishing, fotoslog postaje zastarjela tehnologija, pa tako ovo pismo postaje zaboravljeno.
35 godina nakon prve verzije, Neue Haas Unica se vraća! Dizajner Toshi Omagari iz Monotypea digitalizirao je i doradio pismo za suvremeno doba. Dolazi u 9 debljina i s podrškom za čak 147 jezika.
Dizajner Toshi Omagari iz Monotypea, digitalizirao je i doradio Unicu za suvremeno doba. Pismo dolazi u 9 debljina, s podrškom za 147 jezika. Sudeći po društvenim mrežama, Unica je već sad dobro prihvaćena u dizajnerskoj zajednici. Budući da je dizajnirana s ekranskim prikazom na umu, ovo pismo bi mogli sve češće viđati na webovima i unutar aplikacija.
Više saznajte na webu Monotypea, gdje možete i besplatno preuzeti light rez.
http://www.monotype.com/libraries/neue-haas-unica/