Datoteka RAW formata je datoteka koja sadrži minimalno procesirane podatke iz senzora fotoaparata, te tako pruža mnogo mogućnosti za post produkciju fotografije kao što su podešavanje balansa bijele, ekspozicije, oštrine itd. Danas RAW datoteke mogu stvarati svi digitalni SLR aparati. U ovom tutorijalu ukratko ćemo proći obradu takvog formata u Adobe Camera Raw dodatku koji dolazi sa Adobe Photoshopom.
Za potrebe ovog tutorijala koristimo namjerno premalo ekspoziranu fotografiju sa “krivim” balansom bijele kako bi se iskazale mogućnosti popravka i obrade fotografije. Kako bi sami isprobavali mogućnosti camera raw-a, preuzmite raw datoteku koja će se koristiti i prilikom tutorijala.
Izgled prozora nakon otvaranja RAW datoteke:
Kako ova fotografija zbog krivo podešenog balansa bijele ima prilično neprirodne boje, prvo što je potrebno podesiti su temperatura i nijansa balansa bijele kako bi se dobio čim prirodniji izgled fotografije.
Kako je fotografija premalo ekspozirana i time tamna, potrebno je i podesiti količinu ekspozicije kako bi se dobila optimalna svjetlina.
Problem koji se javlja prilikom povećanja ekspozicije je da su možda neki dijelovi fotografije presvjetli, a to se može riješiti podešavanjem stavaka White i Highlights na manje vrijednosti.
Raw fotografije često izgledaju pomalo mutno, to je zbog tog jer većina fotoaparata obavlja izoštravanje prije spremanja u JPG format. Kako bi dodatno podesili oštrinu, tu je stavka Clarity, a kako bi dodatno naglasili boje podešavamo stavku Vibrance.
Kako bi dobili lagano zatamnjenje pozadine u svrhu isticanja glavnog elementa na fotografije, u ovom slučaju breskve :), podešavamo stavku Blacks na manju vrijednost.
Prelazimo na drugu karticu, tj. drugi set opcija koji nam nudi podešavanje svijetlih i tamnih dijelova slike, te sjena pomoću krivulja.
Treća kartica nudi nam izoštravanje fotografija i smanjivanje šuma ukoliko ga ima. Obično šum nastaje zbog velikih ISO vrijednost ili upravo zbog izoštravanja.
Četvrta kartica nudi nam mogućnost podešenja pojedinih boja na fotografiji, a to može biti korisno ukoliko neka fotografija u pozadini ima boje koje odvlače pažnju od glavnog motiva ili jednostavno želite naglasiti boje na glavnom motivu. Ovdje podešavamo crvenu na više, naranđastu, aqua i zelenkaste boje na manje kako bi se boje iz pozadine smirile.
Split toning su svi tonovi boja koji se nalaze između sive skale i pune skale. Mogu se podešavati na petoj kartici, no u ovom tutorijalu nismo se pozabavili ovim opcijama budući da nije bilo potrebe.
Na slijedećoj kartici nude nam se mogućnosti korekcije objektiva pa tako možemo dobiti efekte slične onima kakve daju fisheye objektivi. Na ovom primjeru mijenjamo stavku distortion kako bi dodatno zakruglili i oživili glavni motiv – breskvu. Također podešavamo i opciju Lens vingetting koja zatamnjuje rubove slike kako bi se središnji motiv dodatno istaknuo.
Na slijedećoj kartici možemo podešavati opciju Grain koja stvara svojevrstan efekt analogne fotografije dodajući malo šuma. Na ovoj kartici također nam se nude i dodatne opcije zatamnjivanja pozadine i vingettinga.
Slijedeća kartica nudi nam dodatnu kalibraciju i podešavanje profila boja prema Adobe RGB standardu. Svaki DSLR aparat u sebi ima višestruke profile boja od kojih neki imaju više, a neki manje količine boje.
Sve što sad trebate je kilknuti Open image i spremiti vašu fotografiju u JPG format i distribuirati ju :).
Ukoliko ima nejasnoća ili imate pitanja, ostavite komentar ispod članka :).