Proširena stvarnost je nešto što mi je izgledalo prilično nevjerojatno kada sam prvi puta gledao Terminatora i Schwarzeneggera koji je imao naočale koje mu pokazuju informacije o svijetu oko njega; naravno onda nisam znao da se ta tehnologija zove augmented reality, a još manje sam se nadao da će ovakve stvari biti realizirane. No eto, 2013. je godina i Google samo što nije izbacio svoje naočale (Glass) na tržište.
Sa ovom tehnologijom sam se prvi puta susreo prije 2 godine gledajući neki video koji je predstavljao Nintendo 3DS, no tada nisam puno pažnje pridavao mogućnostima koje ova tehnologija otvara dizajnerima. Iako sam se poigravao sa QR kodovima koji imaju dodirnih točaka sa proširenom stvarnošću, to i dalje nije bila razina mogućnosti kakva je dostupna sada. Sama tehnologija funkcionira tako da softver preko kamere na nekom uređaju prepoznaje neki objekt (tracker), te potom taj objekt zamjenjuje nekim virtualnim objektom ili uz njega pokazuje određene informacije. Dakle, proširena stvarnost je spoj virtualne i naše stvarnosti.
Sa razvojem smartphone uređaja ova tehnologija postala je dostupna gotovo svakome, a postoji i mnoštvo gotovih servisa pomoću kojih se može isprobati. Naravno da smartphone nije uvjet, tehnologija može raditi i sa običnom web kamerom spojenom na računalo.
Kako kod novih spoznaja često krećem od samog sebe, prva upotreba koju vidim za proširenu stvarnost jest osobna promocija. Ideja je zapravo prilično jednostavna – osobni logo služi kao tracker, a pomoću posebne aplikacije prelaskom mobitela preko trackera otvaraju se dodatne informacije o meni koje se ne mogu vidjeti na fizičkom djelu posjetnice. Osim informacija, postoji i mogućnost da cijela posjetnica posluži kao tracker i “platno” gdje se pojavljuje moj osobni video.
Dobre demonstracije nam donose Burton Posey i Andy Signer:
Slijedeća upotreba koju vidim jest kod turističkih objekata. Na primjer, u nekom gradu kod svakog turističkog objekta stoji info tabla koja na sebi ima klasične informacije, ali i oznaku (tracker) za aplikaciju proširene stvarnosti. Prelaskom preko trackera, cijela tabla postaje platno i prikazuje se kratak video koji turistima želi dobrodošlicu i prikazuje neku kratku priču o objektu. Uz mogućnosti koje nam donosi geolokacijska tehnologija, gasi se potreba za kreiranjem različitih trackera za svaki objekt, jer je određeni sadržaj proširene stvarnosti dostupan samo na određenoj lokaciji.
Dobar primjere upotrebe proširene stvarnosti i GPS-a jest turistička aplikacija Rio de Janeira (Brazil):
Nokia nam sa svojom tehnologijom City lands također demonstrira upotrebu geolokacije i proširene stvarnosti:
Osim informativnih mogućnosti, proširena stvarnost donosi i nove mogućnosti u oglašavanju. Zamislite da plakat koji ste dizajnirali oživi, jednostavnim prelaskom mobitela preko njega ili u skoroj budućnosti – gledanjem u njega pomoću Google naočala. Isto tako, tehnologija se može implementirati i u razne tiskovine, uz pisani tekst veoma jednostavno se može ubaciti određeni video, razni oglasi mogu postati življi.
AR mijenja i mogućnosti trgovine odjećama, naprimjer, odjeća se na lak način može isprobati od kuće uz razne kombinacije i jednostavno naručiti bez fizičkog odlaska u trgovinu.
Implementacija tehnologije unutar magazina:
Odlična reklamna kampanja National Geographica:
Isprobavanje odjeće:
Iako kod nas ta tehnologija još uvijek nije toliko razvikana, jedan od boljih primjera su Dinosauri. Radi se o kampanji Kraš Životinjskog carstva, za koju je agencija DRAP kreirala web aplikaciju kod koje djeca koriste dobivene kartice kao trackere za proširenu stvarnost, umjesto da ih ljepe u klasične albume.
Korisnu upotrebu ove tehnologije svakako bi mogli pronači i produkt dizajneri, arhitekti, inženjeri i djelatnici u bilo kojoj industriji gdje se koristi 3D modeliranje pojedinih objekata. Naprimjer, pomoću jednostavnog trackera neki objekt mogao bi se prikazati u nekom prostoru čime bi se uvelike oživile, ali i olakšale razne demonstracije.
Za isprobavanje proširene stvarnosti nije potrebna neka skupocjena oprema – sve što trebate je smartphone uređaj pogonjen Android ili iOS operativnim sistemom, u nekim slučajevima i wifi ili 3g internet konekcija.
Vodeća platforma za AR svakako jest Aurasma, koja je u vlasništvu HP-a. Aurasma omogućuje vlasnicima iOS i Android uređaja ne samo da isčitavaju postojeće trackere proširene stvarnosti, već da i kreiraju vlastite. Na mjestu trackera mogu se pojaviti animirani 3D modeli, statične fotografije, video sadržaji, a uključena je i mogućnost geolokacijskog kodiranja. Tracker može biti bilo što, od nekog tiskanog simbola pa do osobne iskaznice. Preuzmite aplikaciju na App storeu ili Google Playu.
Test Aurasme – na prvoj slici je kalkulator postavljen kao tracker, na drugoj ga Aurasma prepoznaje i pušta video preko njega.
Druga aplikacija koju sam isprobao je Augment. Radi se o aplikaciji koja za razliku od Aurasme, radi isključivo sa 3D modelima. Princip je isti – tracker može biti bilo koji simbol ili objekt. Ako se registrirate na njihovu stranicu, možete uploadati i vlastite modele iz bilo kojeg 3D programa. Augment preuzmite na Google Play-u ili App store-u.
Test sa exportom 3D modela iz Trimble Sketchupa (sa sitnim greškama zbog nekih krivih parametara), kao tracker korištena je knjiga
Test sa gotovim modelom, kao tracker je korištena iskaznica dopunskog osiguranja
Kao što vidite, dostupnost AR tehnologije uvelike je doprinjela novim mogućnostima za mnoge djelatnosti, pa tako i za dizajn, te sam siguran da ćemo u budućnosti viđati sve više reklamnih kampanja, živih plakata i ostalih kul stvari nastalih proširenom stvarnošću :).