Pregled svježih, eksperimentalnih web siteova koji svojom funkcionalnošću i izgledom pomiču granice konvencinalnog web dizajna.
Jazz.Computer
Jazz.Computer je interaktivni spot, nastao suradnjom Yotam Manna, glazbenika s interesom za nove tehnologije i dizajnerice/animatorice
Sarah Rothberg. Spoto se upravlja pretežito jednom operacijom — skrolanjem, koje mijenja smjer i brzinu vizuala, tonove i akorde. Autori navode da je i sama pjesma o skrolanju — nekad gore, nekad dolje.
Hand gallery
Hand gallery je virtualni izložbeni prostor, nastao kao inicijativa nekolicine studenata kojma je cilj reinvencija diplomske izložbe. Kompletni web je trenutno u fazi izrade, a na domeni se nalazi doslovna under construction stranica, koja je u konstantnom pokretu. Stranica simulira dizajnerski rad, pa se tako “uživo” mijenja layout, tipografija, boje, premještaju elementi po gridu. Web potpisuje studio Bong international.
Sandberg Instituut Typetool
Sandberg Instituut je poslijediplomski odjel poznate nizozemske škole Gerrit Rietveld Academie (Amsterdam). Novi vizualni identitet odjela bazira se na metafori knjižnice — odjeli, ljudi i projekti postaju elementi arhive znanja. Pregledavanje sadržaja na službeno webu vrši se kroz razne alternativne metode poput stvaranja kolekcija, a tu je i nekoliko interaktivnih alata poput Type toola. TT se bazira na službenoj tipografiji, pismu Bill. Alat omogućuje razne modifikacije pisma, poput promjene širine i orijentacije poteza, vrste pera.
Opensource London
Open Source je festival suvremene medijske umjetnosti, koji se održava u Londonu. U sklopu festivala održavaju se projekcije filmova, instalacije, performansi, rasprave o umjetnosti kao kolaborativnoj praksi. Web je 95% tipografski, a interakcija s korisnikom se bazira na scrollanju, različitim rollover efektima i rastezanju/skupljanju riječi.
Files rec. reboot
Files rec. je diskografska kuća s fokusom na underground elektronsku glazbu. Reboot je jedan od njihovih projekata/kompilacija. Web omogućuje slušanje traka koje se nalaze na kompilaciji, a sve je, u skladu s žanrovima, bogato vizualizirano pomoću ASCII kodova. Fascinantno je da se ovakav audio-vizualni eksperiment još prije nekoliko godina ne bi mogao izvesti bez upotrebe Flasha, a danas se renderira unutar preglednika pomoću HTML5 canvasa. Kontrast vizualnom šumu ASCII-a pruža upotreba Helvetice.