U nekoliko koraka prolazimo osnove fotomanipulacije odnosno obrade slike u
Photoshopu. Tutorial je namijenjen svakom prosječnom korisniku Photoshopa
koji je upoznat s osnovama rada u tom programu.
Učitajte sliku u Photoshopu te pomoću Lasso Toola (L) približno selektirajte oblik čela. Ta selekcija neka bude u novom praznom layeru.
Clone Stamp Toolom (S) iz originalong layera (brad) uzimajte uzorke (alt) kože s obraza i polako te uzorke nanosite u novi layer koji je još uvijek selektiran da brush ne bi prelazio okvir selekcije tj. da se dobije fini zaobljeni oblik glave.
Kada ste završili s unutarnjim dijelom, selektirajte vanjski dio te selekcije (aktivirajte Rectangular Marquee Tool, desni klik miša na selekciji pa zatim Select Inverse). Sada na glavnom layeru (brad) odstranite ostatak kose pomoću Clone Toola ili je jednostavno obojite nekom bojom (crna u ovom slučaju). Ovisno o situaciji.
Prije nego što nastavite, preporučam da napravite snapshot layera u history tabu jer u sljedećem postupku imamo puno malih poteza koji će popuniti history bar do te mjere
da više nećete moći ispraviti neke moguće prethodne pogreške. Klikom na ikonu (Snapshot1) stanje će biti vraćeno na ono kakvo je bilo u trenutku kad ste napravili snapshot. Također, napravite sigurnosne kopije layera.
Sada pomoću Smudge Toola razvucite (layer skin clone copy) ove oštre rubove kloniranog
čela tako da se taj layer “stopi” s glavnim layerom.
Spremite dokument te otvorite novu sliku iz koje ćete izrezati čelo neke osobe. Selektirajte sliku tako da zahvatite dio glave ispod oka kao što je prikazano na slici jer će se kasnije to postepeno brisati pa je uvijek dobro kad postoji mali višak. Kopirajte selektirani dio u prozor u kojem obrađujete sliku.
Nakon što ste zalijepili dio glave, obrišite suvišnu pozadinu. U ovom slučaju za to ćemo se koristiti Magic Eraser Toolom jer imamo jednostavnu pozadinu (tolerancija: 25).
Free Transform Toolom (Ctrl+T) smanjite layer čela te ga podesite tako da sjedne kako treba. U ovom slučaju, bilo je potrebno horizontalno okrenuti sliku. Selektiramo layer, zatim Ctrl+T kako bi se pojavila opcija za ručno oblikovanje layera i na kraju u izborniku odaberemo: Edit – Transform – Flip Horizontal.
Kad smo podesili poziciju tog layera, Eraser Toolom (E) obrišemo viškove te bi trebali dobiti nekakav okvirni izgled ćelave glave.
Sljedeći korak svodi se na subjektivnu vizualnu procjenu. Sami biste trebali odrediti oblik glave i primijetiti odstupanje u tonalitetu dodanog layera naspram glavnog layera lica. U ovom konkretnum slučaju, sama glava je pomalo šiljasta pa bi je trebalo zaobliti i prilagoditi da ona odgovara obrisu layera u kojem smo već u prvom koraku “skicirali” obris čela odnosno glave. Jednostavno smanjimo transparenciju layera iznad kako bi vidjeli rubove čela te obrišemo višak.
Sada slijedi vjerojatno najvažniji korak u cijelom procesu. Potrebno je uskladiti tonove čela s tonom lica kako bi sve izgledalo realnije i prirodnije. Za to ćemo se koristi Photoshopovim moćnim alatom “Curves“. Glavni izbornik – Image – Adjustments – Curves (ctrl+M). Otvara nam se prozor s krivuljama. Ovdje se samo treba malo poigrati s krivuljama za svaki od 3 RGB kanala te na kraju u cjeloukupnoj RGB krivulji podesiti kontrast i svjetlost. Ovdje ne postoji nekakvo ultimativno pravilo, jednostavno treba isprobavati razne opcije sve dok se ne dođe do željenog rezultata. Na slici dolje, zaokružena je točka u kojoj se najbolje vidi razlika u tonu pa se na toj točki gledišta zapravo orijentiramo i podešavamo boje na taj način da se dva layera u tom dijelu potpuno stope u jedan ton.
Nakon poigravanja s krivuljama, potrebno je dodatno ublažiti predominantni koloritet. U ovom slučaju, čelo je prežućkasto. Glavni izbornik – Image – Adjustments – Hue saturation. Ovdje ćemo smanjiti intenzitet boje (hue) za nekih 15 stupnjeva. Sada smo ublažili “žutilo” i čelo je poprimilo pridoniju boju.
Slika je sada naizgled gotova, no postoji mnogo sitnih detalje koje bi trebalo korigirati. Ovdje ćemo ukazati na neke od njih, a iskusnije oko primijetit će da ih ima još, no zbog same dužine i općenite svrhe tutorijala nećemo ih rješavati sve.
Kratko pojašnjenje slike: Gornja točka ukazuje na loše obrisani rub glave pa vidimo layer ispod koji je svjetliji od layera iznad pa čelo “isijava” na tom dijelu. Vidimo desno da je uho pomalo sasječeno a i nedostaju teksture kože na dijelu kojeg smo prethodno razmazali Smoodge toolom. Kod lijevog uha očit je problem s nepokrivanim dijelovima pa imamo slučaj međusobnog nepodudaranja dijelova. Gornji lijevi dio je pomalo izobličen i izgleda kao da ima ponešto kratke kose na njemu.
Kod desnog uha nanijet ćemo “zakrpu” s obraza te lagano obrisati višak (povećajte veličinu brusha Eraser Toola i smanjite opacity kako bi se postepeno gubili tonovi te zakrpe). Također, vrh desnog uha izrežemo (Lasso Tool – Desni klik na selekciju – Layer via Copy) te ga zatim raširimo (Transform tool) tako da maknemo ovaj negativni efekt “isječenog uha”.
Gornji dio čela ćemo jednostavno “spaliti”. Burn toolom ćemo lagano proći par puta preko layera ispod kako bismo se riješili “isijavanja”.
Zatim označimo desni dio čela, kopiramo ga na lijevu stranu i horizontalno okrenemo (Edit – Transform – Flip horizontal). Obrišemo viškove i malo smanjimo transparenciju tog layera, ovisno o potrebi.
Ako primijetite naoštrene rubove glave, dotični problem možete riješiti Blur toolom. Smanjite jačinu na 16% te lagano ispolirajte oštre rubove.
Iako se slika možda čini gotova, uvijek možete dodavati raznorazne efekte i poteze različitim alatima ovisno o vašem iskustvu i kreativnosti. Ovdje ćemo malo proširiti svjetlost koja se reflektira na čelu. U sljedećim slikama primijetit ćete da se vide i nabori čela što smo postigli jednostavnim brisanjem dijelova sloja čela koji je iznad originalne slike.
Uzmite neki brush i smanjite mu transparenciju. Probajte izbjegavati Soft round brush u ovom slučaju jer on ne sadrži “transparentne rupe” u svom obliku.
Taj nanos ćemo zamutiti (Glavni izbornik – Filter – Blur – Gaussian blur) i obrisati rubove. Po potrebi podesiti transparentnost layera.
Ovdje možete vidjeti tu sitnu razliku u osvjetljenju.
I nakon još dodatnih sitnih ispravaka (rupe u na rubovima i sl.) završna slika izgleda ovako:
To bi bilo to, ako imate kakvih pitanja slobodno ih ostavite u komentarima ispod teksta.