Futura je geometrijsko sans-serifno pismo koje je Paul Renner dizajnirao između 1924. i 1927. godine. Međutim, priča o geometrijskim pismima počinje nekoliko godina ranije kada je Jakob Erbar dizajnirao pismo s idejom čitljivih formi bez specifičnih karakteristika, koje se temelji na krugu. Pismo Erbar-Grotesk lijevala je i izdavala njemačka slovolivnica Ludwig & Mayer, dok digitalnu verziju danas prodaje Linotype.
Iako Renner nije bio povezan sa Bauhausom, s njima je dijelio estetske principe te dizajnerske stavove što se direktno odrazilo na njegov rad. Vjerovao je kako može napraviti poboljšanu verziju Erbarovog pisma, te tako nastaje Futura — potpuno lišena svih nepotrebih elemenata, bazirana na potezima gotovo jednakog kontrasta i debljine. Futura postaje komercijalno dostupna 1927. godine, a izdaje ju slovolivnica Bauer. Prve dostupne debljine bile su Light, Medium, Bold i Bold Oblique. Nešto kasnije javljaju se Light Oblique, Medium Oblique, Demibold te Demibold Oblique. Book debljina javlja se 1932., a Book Oblique tek 1939.
Neke Rennerove inicijalne skice sadrže kurentne brojke te neke eksperimentalne slovne znakove, koji se kasnije pojavljuju u pismu Architype Renner.
Usporedba inicijalnog i finalnog dizajna Future
Uspjeh Future iznjedrio je mnoga druga geometrijska sans-serif pisma među kojima su Kabel, Century Gothic, Metro. Mnogi ikonični brendovi koriste ili su koristili Futuru u svojim promo materijalima. Volkswagen je redovito koristi u svojim oglasima, a isto je radila IKEA sve do 2010. kada su neočekivano prešli na Verdanu. Poznati brendovi Domino’s Pizza, Red Bull i Louis Vuitton (u kombinaciji sa serifnim monogramom) koriste vlastite verzije u svom logu.
Mnogima nepoznata informacije je da je upravo u Futuri složen tekst na ploči koju su 1969. astronauti postavili na mjesec u sklopu Apollo 11 misije.
Poznati redatelj Stanley Kubrick iskoristio je Futuru na špicama i plakatima mnogih svojih filmova među kojima su najistaknutiji 2001: Odiseja u svemiru i Eyes Wide Shut. Wes Anderson koristi bold debljinu pisma u svojim filmovima The Royal Tenenbaums, The Life Aquatic.
Futura već gotovo 90 godina uživa golemu popularnost, a 1992. godine je čak došlo do akcije ‘Art Directors Against Futura Extra Bold Condensed‘ koja je pozivala na bojkot ovog pisma. Unatoč tome, ostaje jedno od najkorištenijih i najomiljenijih sans-serifnih pisama sve do danas.