Industrijska fotografija je još uvijek nedovoljno istraženo i definirano područje. Nastaje u drugoj polovici 19.st., a radi se o najčešće dokumentarističkoj fotografiji koja je nastala u krugu neke tvornice ili postrojenja. Dugo vremena ovakva fotografija nije dobivala dovoljno pažnje, odnosno njena umjetnička vrijednost nije bila zabilježena budući da se radilo uglavnom o narudžbama od strana tvornica ili novina. Danas postoje fotografi koji se bave isključivo fotografiranjem industrije, a prisutna je i krovna organizacija IIPA.
U nastavku pogledajte izbor od 40 industrijskih fotografija. Sva prava na fotografije pripadaju isključivo autorima te su one u ovom postu reproducirane isključivo u informativne svrhe.
Margaret Bourke–White (1904.–1971.)
Pionirka suvremene industrijske fotografije, jedna od prvih osoba koju su pustili da fotografira Sovjetski Savez, a da živi izvan njega. Više fotografija u Flickr galeriji.
Njemački fotograf koji se bavi isključivo fotografiranjem industrije. Industrijsku fotografiju smatra istovremeno umjetnošću i dokumentacijom.
Njemački bračni par koji se bavio uglavnom fotografiranjem industrije, odnosno propadajuće njemačke industrije što se vidi kroz njihov stil slaganja timelinea od fotografija.
Američki umjetnički fotograf koji radi isključivo u crno–bijeloj tehnici. Ponekad fotografira industriju, a najpoznatija serija mu je “Silosi” gdje ga fascinira način na koji se svjetlo reflektira od silosa.
Tošo Dabac (1907.–1970.)
Hrvatski umjetnički fotograf i jedan od začetnika Zagrebačke škole umjetničke fotografije. Fotografirao je ponajviše socijalnu tematiku. O njegovoj industrijskoj fotografiji nema puno informacija, no članak Instituta za povijest umjetnosti (IPU), odakle su preuzete i fotografije za ovaj post, govori upravo o njegovoj industrijskoj fotografiji koja je uglavnom bila naručena s državne strane. Upravo u tim fotografijama se vidi socijalna tematika kojom se autor bavi, jer u prvom planu nisu samo tvornice i postrojenja već radnik.
Razne fotografije jugoslavenske industrije iz knjige “Naš Tito” izdane 1980. Sva prava pripadaju autorima fotografija i izdavačkoj kući Spektar Zagreb. Fotografije su reproducirane samo u informativne i edukativne svrhe.
Razni autori s interneta, domaći i strani:
Davor Konjikušić (s izložbe “Fotografija industrije” GM Zagreb i odsjeka Snimanja ADU Zagreb)
Siniša Glogoški (s izložbe “Fotografija industrije” GM Zagreb i odsjeka Snimanja ADU Zagreb)
Neven Petrović (s izložbe “Fotografija industrije” GM Zagreb i odsjeka Snimanja ADU Zagreb)