U svijetu startupova i različitih softverskih proizvoda, uglavnom smo navikli na dizajn koji leži u okvirima aktualnih pristupa UI dizajnu. To u principu znači ravne plohe, puno bjeline, maksimalno tri debljine sans pisma, odabir boja koji nerijetko podliježe ili Googleovom Material designu ili Appleovim iOS smjernicama. S takvim pristupom je, naravno, sve u redu i očito dobro funkcionia budući da ga je prisvojila cijela industrija. Ponekad ima odstupanja, kod startupa poput Spotify-a koji imaju prilično vibrantan identitet koji vidimo unutar same aplikacije, ali i u različitim print kampanjama, kao i godišnjim pregledima.
Dropbox, tvrtka koja je najpoznatija po pohrani podataka u oblak (cloud), jučer je objavila prvi veći redizajn vizualnog identiteta u deset godina postojanja. Ono što je na prvi pogled očito jest da žele promijeniti svoju sliku u javnosti iz alata u produktivnost u alata za kreativnost. Već dulje vrijeme nastoje postao više od obične tvrtke za pohranu podataka, pa su tako posljednjih godina predstavili nove usluge poput alata za kolaboraciju Paper.
Na identitetu, odnosno bolje rečeno identitetskom sustavu, radio je njihov interni dizajn team na čelu s Aaron Robbsom i Nicholas Jitkoffom u suradnji sa tvrtkom Collins koja već ima iskustva s rebrandingom digitalnih startupova, poput već spomenutog Spotify-a.
Dosadašnji znak predstavljao je kutiju u koju se pohranjuju podatci, dok je novi sastavljen od ploha (koje su zapravo i dalje kutija, samo stilizirana) koje predstavljaju Dropbox kao platformu. Plohe su zapravo izometrijski prikazane te se znak unutar istog sustava lako mijenja iz Dropboxovog u Paperov.
Kao novu službenu tipografiju odabrali su Sharp Grotesk, pismo slovolivnice Sharp koje se sastoji od čak 259 fontova, odnosno 21 širine, 7 debljina u roman i italic rezovima. Ovakav izbor pisma omogućava različite primjene ovisne o situacijama poput širine ekrana. Ipak, ono što definitivno upada u oči je široka verzija pisma koja se najčešće pojavljuje kod naslova. U svijetu tradicionalnog grafičkog/print dizajna to nije ništa novo, no u digitalnom dizajnu rijetko svjedočimo ovakvoj “tipografskoj hrabrosti”.
Paletom boja također nastoje odbaciti konvenciju kod digitalnih proizvoda ovog tipa, a to su obično crna, bijela i neka nijansa plave. Odlučili su se za nijanse poput millennial roze, senf-žute, šumske zelene. Sve kombinacije su pomalo neočekivane i strateški uparene kako bi ostavile dojam lagane tenzije.
Treći važni element identiteta su ilustracije. Dropbox od samih početaka izbjegava stil ilustracija svojstven digitalnim proizvodima, geometrijske ikone napravljene po strogoj mreži, te prakticiraju crteže koji izgledaju kao da su nastali rukom. U novom identitetu spajaju taj ručni stil s fotografijama ili nekim 3D materijalima. Tako je u jednom od primjera moguće vidjeti ilustraciju lica žene u gornjoj polovici, a fotografiju u donjoj. Kako sami navode u službenoj objavi, takav pristup reflektira upravo suradnju kakvu žele da kreativci imaju upotrebom njihovih proizvoda. Ovakav sustav dobro funkcionira i van digitalnih krugova te je lako primjenjiv na neku offline kampanju, plakate, billboarde, video materijale.
Reakcije na novi identitet su podijeljene unutar i izvan dizajnerske zajednice. U komentarima kruži da se radi o čistoj “dizajnerskoj pornografiji” odnosno dizajnu za dizajnere, da cijela priča podsjeća na 80-e godine, da je ovo samo prelazna faza i kriza srednjih godina ove tvrtke.
Kod ovakvih kompleksnih i riskantnih sustava, mnogo toga može poći po zlu. Priručnik standarda s osnovnim principima primjene, setom boja i tipografijom nije problem napraviti, no takav dokument u ovom kontekstu pokriva ograničen broj situacija. Javljaju se pitanja poput upotrebljivosti ovih principa kod korisničkih sučelja, na koji način će se njihovi postojeći proizvodi s UI strane uklopiti u cijelu priču. Dropbox ima zapošljava ili surađuje s gotovo 50 dizajnera, a njihovo snalaženje unutar ovog sustava pokazat će njegove slabosti i vrline.
Neovisno o uspjehu ovog pristupa, našim subjektivnim mišljenjima o izboru boja ili tipografije, mnogi će vjerojatno slijediti njihov primjer. To je poželjno u tech industriji i samo još jedan, ali važan korak prema humanizaciji tehnologije.
Digitalnu prezentaciju identiteta pogledajte na:
http://dropbox.design