Pelican Books je jedan od odsjeka unutar poznate britanske izdavačke kuće Penguin Books. Djelovao je od 1937. do 1984. kada se ugasio, a ponovo su ga pokrenuli u svibnju ove godine. Za razliku od Penguina, čija izdanja su uglavnom fikcija, Pelican knjige više spadaju u diskurzivne književne oblike i bave se ozbiljnim tematikama koje variraju od politike i ekonomije pa do arhitekture.
Iako se uz Pelican veže bogato dizajnersko nasljeđe i specifičan vizualni jezik, tim koji je radio na ponovnom pokretanju nije samo revitalizirao postojeći izgled već ga je nadogradio pod utjecajem digitalnog doba. Iako sva izdanja izlaze u tisak, veliku ulogu u cijeloj priči odigrat će nedavno predstavljeni web koji omogućuje čitanje prvog poglavlja knjige besplatno, unutar web preglednika, a uz pretplatu se ona može pročitati u cijelosti.
Ovakvim načinom digitalne distribucije knjiga, Pelican se odmaknuo od svih manjkavosti koje donose klasični e-book formati, poput raspadanja teksta i loše prilagodbe na razne uređaje. Knjige se bez problema prilagođavaju svim modernim uređajima, od računala do mobitela, a pažljivim odabirom tipografija omogućili su jednostavno i pregledno iskustvo čitanja kroz nekoliko platformi.
Jedna od bitnih značajki je i sinkronizacija pomoću koje korisnik može početi čitati na mobitelu te kasnije nastaviti na tabletu tamo gdje je stao. Tu su i fusnote koje se ne nameću u iskustvo čitanja, već se svaka poziva klikom na ikonu. Određeni dio teksta moguće je označiti i podijeliti na društvenim mrežama unutar samog sustava. Naravno, sve knjige koje je korisnik kupio ostaju trajno u njegovoj osobnoj biblioteci.
Web je nastao kao suradnja agencije Fiasco Design iz Bristola i odjela za dizajn Penguin Booksa. Zanimljiva je informacija da je upravo dizajn odjel došao na ideju ovakve distribucije knjiga, iako takve odluke obično donose direktori i menadžeri.
Pelican je korištenjem postojećih tehnologija predstavio jedan novi model čitanja digitalnih knjiga, a u budućnosti ćemo zasigurno imati prilike vidjeti još ovakvih primjera. Možda je upravo čitanje unutar web preglednika, zbog svoje unificiranosti i dostupnosti, smjer prema kojem bi e-knjige trebale ići.
http://pelicanbooks.com
http://fiascodesign.co.uk