Nova serija članaka na blogu donosi sve novo i svježe iz svijeta web dizajna. Fokus je prvenstveno na eksperimentalnom dizajnu koji pomiče granice weba na koji smo navikli, kao i na svim stranicama koje odudaraju od većine svojim ukupnim izgledom.
Prvi pregled možete pogledati ovdje, a u nastavku pogledajte što donosi drugi!
Folkelarm
Folkelarm je skup i festival nordijske folk glazbe. Glavni vizualni element je tipografija, odnosno slova rastavljena na komadiće. Sa skrolanjem stranice, komadići se slažu u riječ, a daljnjim skrolanjem stranica mijenja boje. Pri dnu se već navedeni element rasravljenih slova ponovo može uočiti kroz sastavljanje brojki ali i kao pozadina sadržaja.
OKFocus
OKFocus je kreativna agencija specijalizirana za izradu web aplikacija. Iako nedovršen, odnosno štur informacijama, njihov web temelji se na zanimljivom elementu 360 prikaza prostorije. Sam prikaz je prekriven crno-bijelim uzorkom koji služi kao pozadina na kojoj bijelim slovima piše lista usluga kojom se bave, neke općenite informacije o agenciji ali i popis nekih klijenata. Još jedna zanimljiva komponenta je popis posljednjih radova koji također oživljava pozadinu stranice na način svojstven svakom projektu.
Image of the Studio
Image of the Studio je zajednička izložba preko 75 studija za grafički dizajn iz New Yorka. Stranica, kao i sama izložba, osim što prikazuje radove nastoji dokumentirati samo postojanje svakog studija — dob članova, edukacija, njihova prijašnja zaposlenja, specijalizaciju. Projekt na jedinstveni način prikazuje razvoj grafičkog dizajna u ovom gradu koji se i sam neprestano razvija. Glavni vizual je pojednostavljen prikaz kocke, a element možemo vidjeti u pozadini stranice, kao i kod učitavanja. Drugi vizualno jaki element je tipografija koja kombinira monospace i sans-serifno pismo.
Rendez-vous aux Jardin 2013
Posjetite Rendez-vous aux Jardin
Kasper Schou
Kasper Schou je student interaktivnog dizajna iz Kopenhagena. Prvo što možete ugledati dolaskom na njegov portfolio jest velika tipografija i animacije koje se potom šire kroz cijelu stranicu. Temelj prikaza radova su tablet i mobitel koji prelaskom miša mijenjaju boju iz crne u bijelu (i obratno). Zanimljiva je i animacija učitavanja koja preko cijelog ekrana prikazuje ručne satove u pokretu.
Björn Meier
Björn Meier je njemački studio za produkt dizajn. Njhov web se temelji na tzv. sistemu harmonike. Kada je jedna stavka otvorena i prikazuje sadržaj, ostale su skupljene u “harmoniku”. Klikom na neku drugu stavku, ova aktivna se zatvara i odabrana zamjenjuje njenu poziciju. Prilično jednostavno i funkcionalno rješenje, u skladu sa djelatnošću o kojoj informira.
FF Mark
FF Mark je geometrijsko sans–serif pismo slovolivnice FontFont. Stranica koju su postavili da predstave pismo služi i kao svojevrsni interaktivni online specimen. Moguće je isprobati pisanje teksta, prikazano je mnogo primjera korištenja i primjene od kojih neke korisnik sam može uređivati, pismovni rezovi su paralelno uspoređeni na zanimljiv način. Website je odličan primjer predstavljanja pisma sa tradicionalnim geomtrijskim korijenima na jedan potpuno novi način.
MAP
MAP je britanska agencija za produkt dizajn. Ono što je specifično za njihov web je vidljivi grid sustav od točkica po kojima se sav sadržaj preslaguje što na kraju dovodi do vrlo zanimljivog efekta, a ujedno i prikazuje njihovu gotovo matematičku preciznost.
Between Red & Toe
Between Red & Toe je foto dnevnik fotografkinje Toe Adams koja se prije nekoliko godina preselila iz Japana u Australiju. Njezin web je interaktivni grid u kojem su sve fotografije plavkaste boje, a preko njih prelazi njezin logo u crvenom overlayu što naposlijetku rezultira zanimljivim efektom koloriranja fotografija svakim skrolom,